azmoononline

تثبیت نهاد خانواده

نام تحقیق : تثبیت نهاد خانواده
استاد راهنما:دکتر موسوی
تدوین : خانم سمیه امانی
          خانم شعله فتحی
          خانم حمیده اصغری
هنرستان کار دانش نرجس / منطقه 19

تثبیت نهاد خانواده اصلی‌ترین نیاز جامعه

شیوه های تثبیت و استحکام مودت در خانواده/ ابراز محبت راه کامیابی در زندگی مشترک


 

به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در نظر بسیاری از مردم، خانواده به منزله واحد اجتماعی است که شامل یک زوج متاهل و فرزندانشان است و در خانه ای در کنار یکدیگر زندگی می کنند. یکی از معیارهای ارزیابی موفقیت همسران در زندگی، وجود رابطه مبتنی بر”مودت و رحمت” در مناسبات آنان است. به عبارت دیگر می توان گفت نوعی الزام و معیت میان روابط “مودت آمیز”همسران و دستیابی به موفقیت آنان وجود دارد. این موضوع در کلام الهی نیز چنین آمده است؛ و از نشانه های لطف اوست که همسری از جنس خودتان آفرید تا در کنار او به آرامش برسید و میان شما رشته های مودت و رحمت نیز ایجاد کرد.

بر این اساس، می توان “مودت”را همچون محور اصلی و داربست زندگی مشترک تلقی کرد و عوامل و شیوه های تحکیم و تقویت آن را به ترتیب زیر بررسی کرد؛

-ارتقا ارتباط انسانی

از سال ۱۹۵۰ میلادی که علم ارتباطات انسانی به جرگه علوم انسانی پیوست. تحولات زیادی در عرصه مناسبات اجتماعی و از جمله روابط خانوادگی به وجود آورد. اولین نکته ای که باید در اینجا به آن پرداخت،مفهوم ارتباط است. ارتباط به چتر خیلی بزرگ می ماند که تمام آنچه را که بین آدمیان می گذرد می پوشاند و برآن اثر می گذارد.زمانی که کودکی به دنیا می آید،ارتباط بزرگترین عاملی است که نوع رفتاراو با دیگران و حوادثی را که در جهان اطراف برایش اتفاق می افتد تعیین می کند.

به لحاظ اهمیت مساله ارتباطات می توان گفت که ارتباطات انسانی مطلوب موجب نشاط و سرزندگی افراد می شود، لذا درصورتی که زوجین برای بهبود و ارتقا روابط متقابل،هر از گاهی طرحی نو داشته و آن را به عمل درآورند. رشته های مودت میان خویش را محکم تر خواهند ساخت.به عنوان راهکار عملی در زمینه بهبود مناسبات زوجین پیشنهاد می شود که هر یک،گوش به زنگ نیازهای روحی و روانی دیگری بوده تامین به موقع و متعادل آنها را مبنایی برای ارتباطات انسانی قرار دهند.زیرا مناسباتی که بر پایه توجه به احتیاجات روحی طرف مقابل شکل گیرد از ضریب موفقیت بالاتری برخوردار خواهد بود.از دید برخی صاحب نظران،ارتباط میان انسانها در حرف زدن و گوش کردن خلاصه می شود اگر با این برداشت چندان هم موافق نباشیم.دست کم می پذیریم که اینها،دو مهارت اساسی و عمده در حوزه مناسبات انسانها به ویژه همسران محسوب می شود.اینک هر کدام را جداگانه بررسی می کنیم.

ارتباط کلامی؛ شایع ترین و در عین حال ساده ترین نوع مناسبات انسانی،ارتباط کلامی است.این ارتباط به نوبه خود، در بر گیرنده دو پدیده”خوب سخن گفتن”و سخن خوب گفتن”می شود،که اولی ناظر به روش و دومی ناظر به محتوی است.

هنر خوب شنیدن؛ در ارتباطات میان فردی”هنر خوب شنیدن”یکی از مهارت های موثر است که به معنای بالاترین میزان دقت و توجه فرد به اظهارات طرف مقابل می باشد و ازآن به”گوش دادن فعال” نیز تعبیر می شود”.هنر خوب شنیدن”روشی کارآمد و اطمینان بخش در ارتباطات انسانی به و یژه همسران محسوب می شود. زیرا به کار گرفتن آن، بیانگر میزان اهمیت و احترامی است که برای طرف مقابل قائل هستیم.وقتی با توجه کامل و عمیق به سخنان فردی گوش می دهیم حاکی از این است که رعایت شخصیت او را بر خود لازم می دانیم علاوه برافزایش احساس ارزش شخصی تفاهم و درک متقابل را نیز مهیا می کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهار محال و بختیاری با بیان این‌که تثبیت نهاد خانواده اصلی‌ترین نیاز جامعه است، گفت: لازم است در راستای تقویت، پایداری و رونق تشکیل این نهاد تلاش مضاعفی داشته باشیم.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری داشجویان ایران(ایسنا) – منطقه چهارمحال و بختیاری – «خدابخش مرادی» 21 دی‌ماه در همایش خانواده متعادل و توسعه پایدار با اشاره به اهمیت تحقق‌بخشی به مطلوب توسعه پایدار اظهار کرد: همه صاحب‌نظران واقفند که جوامع می‌توانند در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به توسعه و پیشرفت دست یابند.
وی افزود: توجه به یکی ار این ابعاد نمی‌تواند جامعه متعادل و آرمانی را در دنیای امروز ایجاد کرده و دوام لازم را به جامعه ببخشد.
مرادی تصریح کرد: رویکرد نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید توجه به همه بخش‌های توسعه و بهره‌گیری متوازن و متعارف از همه فرصت‌ها برای ایجاد یک جامعه متعادل و پایدار است.
وی با اشاره به این‌که برای رسیدن به توسعه پایدار باید به مبناها و الزامات این مهم توجه کرد، گفت: در توسعه پایدار و تحقق آن، توسعه انسانی یک مبنای اساسی است که در توسعه انسانی آموزش، سلامت و پایداری در سن و سلامت و دوام آن ضرورت دارد.
معاون سیاسی امنیتی استاندار به نقش بی‌بدیل و اثرگذار خانواده به‌عنوان اولین، موثرترین و کلیدی‌تری نهاد جامعه در ایجاد توسعه پایدار اشاره و تصریح کرد: خانواده نقش تربیتی، آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد و در حوزه‌های مختلف می‌تواند انسان را به‌عنوان محور توسعه آموزش داده مهیای اثرگذاری در جامعه کند.
وی با اشاره به اهمیت توجه به نهاد خانواده در نظام اجرایی و برنامه‌ریزی کشور، خاطر نشان کرد: تغییر به‌لحاظ حجم مناسبات گسترده‌ای که فناوری‌های جدید در فضای پیرامون ایجاد کرده است، از شاخصه‌های اصلی دنیای امروز است.
مردای برنامه‎ریزی برای تشکیل خانواده و تلاش و بهره‌گیری از فرصت‌ها برای تعادل و پایداری خانواده از مهم‌ترین اقداماتی است که لازم است مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان این‌که تثبیت نهاد خانواده اصلی‌ترین نیاز جامعه است، تصریح کرد: لازم است در راستای تقویت، پایداری و رونق تشکیل این نهاد تلاش مضاعفی داشته باشیم.
به گفته وی، ضروری است محبت، عقلانیت، مدیریت، سازگاری و هم‎زیستی مسالمت‌آمیز را بیاموزیم و به دیگران آموزش دهیم تا بتوانیم خانواده‌ای متعادل، پایدار و اثربخش برای جامعه‌ای پویا داشته باشیم.


به گزارش موج رسا, رضوانه آرام نیا ظهر امروز در همایش زن و انقلاب، اظهار کرد: در دیدگاه اسلامی- ایرانی، هدف از طرح بحث سبک زندگی، بسیار فراتر از برخی اهداف غربی است.
وی، با اشاره به اینکه انسان همواره به شناخت آن چه در طول زندگی با آن در ارتباط است، نیاز دارد، تصریح کرد: از مهم ترین آنها خانواده است، که نحوه ی تشکیل و بقای آن نقش مهمی در سعادتمندی افراد، جوامع و ملت ها دارد.
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه باید در جامعه در راستای تحکیم بنیان های خانوادگی بسیار کوشید، بیان کرد: دین اسلام در این عرصه نیز همچون سایر ابعاد و عرصه ها آموزه های متعالی و حیات بخشی را ارائه می نماید و بر عواملی چون وجود ایمان و تقوا، عشق و محبت، وفاداری، اعتماد متقابل، صبر و شکیبایی، مدیریت صحیح، اخلاق نیکو، شناخت حقوق و وظایف در اعضای خانواده تاکید دارد.
آرام نیا با اشاره به اینکه بحث سبک زندگی اسلامی، نشأت گرفته از یک دغدغه ی فرهنگی و دینی و با هدف بررسی نقاط ضعف و قوت سبک زندگی بر حسب شاخص های دینی و اقدام در جهت ارتقا و رفع آسیب های آن شکل گرفته است، افزود: مقام معظم رهبری می فرمایند: " تمدن نوین اسلامی، بدون سبک زندگی شکل نمی گیرد و ما اگر از منظر معنویت نگاه کنیم، که هدف رستگاری است، باید به سبک زندگی اهمیت دهیم".
وی ادامه داد: اگر به معنویت و رستگاری معنوی، اعتقادی هم نداشته باشیم، برای زندگی راحت و زندگی برخوردار از امنیت روانی و اخلاقی، بازپرداختن به سبک زندگی مهم است.
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه بسیاری از غربیان، اسلام را متهم کرده اند که زن را جنس دوم و فروتر از مرد می داند، تصریح کرد: از دیدگاه قرآن، هدف از خلقت زن و مرد، عبودیت خداوند و تقرب به درگاه اوست و زن نیز چون مرد برای رسیدن به چنین هدفی خلق شده است.
وی ادامه داد: اعتقاد ما به آفرینش، به این معناست که هر کدام برای رسیدن به کمال خود خلق شده اند، نه آن که، کمال مرد باشد و زن تنها ابزاری برای کمال یابی مرد به حساب آید، در واقع زوجین در زندگی مکمل و همراه یکدیگرند.
آرام نیا در ادامه گفت: زن در محیط خانواده، دومین عرصه ی رشد و بهره وری زندگی را طی می کند و چنین نیست که او اسباب کمال دیگری شود و زن در همه ی مزایای زندگی سهیم است.
وی، با اشاره به اینکه انسان تشنه ی دوستی و محبت است، افزود: انسان تشنه ی دوستی و محبت است و انگیزه ی بسیاری از تلاش ها و زحمات طاقت فرسای زندگی، محبت است و وجود آن در خانواده، انسان را به فعالیت و کسب معاش وا می دارد.


عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در برنامه این شبها خواستار آموزش بر مبنای علم و دین و تشخیص درست اصول شد و گفت: خانواده مهمترین نهاد تثبیت باورهاست.
به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه این شبها کاری از گروه معارف شبکه یک سیما سه شنبه شب این هفته ۱۸ آذرماه در ساعت ۲۳:۳۵ با اجرای علی درستکار با موضوع نقش خانواده در نهادینه شدن باورها پخش شد .مهمان برنامه محمود گلزاری عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، روانشناس و مشاور در بحث خانواده و بحران خانواده همراه این شبها بود.
محمود گلزاری در ابتدا با تاکید بر بنیادی بودن خانواده در نهادینه شدن باورها، گفت : همان طور که در تفسیر شش آیه اول سوره نساء می خوانیم: خانواده خاستگاه هیجانات (عشق، مهربانی، شادی، خوشبینی و...) و هیجانات (خشم، غم، اضطراب و ...) است که به دلیل ماشینیسم(صنعتی شدن) و دور شدن از خدا دچار گسیختگی شده است. مطالعات نشان می دهد که مشارکت سیاسی، اجتماعی و تحصیلی در خانواده ای پایدار بیشتر است چرا که عقاید، اخلاق، احکام و آداب در خانواده تربیت و پرورش داده می شود.
بدبینی ریشه بسیاری از ناهنجاری ها در خانواده است
مهمان برنامه ریشه بسیاری از ناهنجاری ها را بدبینی دانسته و با نام بردن خاستگاه های آن (وراثت، الگوهای والدینی، شیوه ی تربیت و تجربه های فرد) به این مهم اشاره کرد که سه خاستگاه بدبینی به خانواده بر می گردد.
محمود گلزاری به نقل از کتاب (عصر انقلاب اثر مانوئل کاستلز) در تعریف خانواده مدرن گفت: در مدرنیته شاهد فروپاشی خانواده مرد سالار (با این تعریف که یک مرد و یک زن بر مبنای قانون ازدواج کرده و در کنار یکدیگر قرار بگیرند) هستیم چرا که این خانواده کارکرد خود را از دست داده و نتیجه ی آن بروز ازدواج های سفید، همسر آزاری، فرزند آزاری، طلاق و ...است. از اینرو خانواده همجنس گرا پیشنهاد می شود و برای فرزند آوری نیز از روش های آزمایشگاهی استفاده شود که البته در آخر نیز این فرزندان به دلیل فقدان حس حمایت، مهربانی، توجه و... و. به سمت بزهکاری و جنایت کشیده می شوند.
فراهم آوردن اشتغال مناسب از وظایف حکومت است
وی در ادامه گفت: شادی (happiness) دو نوع است: نوع اول نشاطی سطحی است و نوع دوم خوشبختی و سعادتی عمیق است و با ازدواج، همسر خوب، شغل مناسب و ... به دست می آید. ملاکهای انتخاب همسر در اسلام عقل، دینداری، خوش اخلاقی، خانواده سالم و ... است و شغل مناسب نیز از وظایف حکومت در قبال فرد است و این دو بر رشد و سلامت بسیار تاثیر گذارند.
محمود گلزاری در مورد خانواده در ایران به هفت مورد اشاره کرد و توضیح داد: مورد اول، بی میلی به ازدواج و عدم مسئولیت پذیری است. مورد دوم، همسریابی و روش سنتی در این مورد اگر چه خوب است اما کافی نیست. مورد سوم، مشاوره های همسرگزینی است که به کمک مشاوری با رویکردهای اسلامی امکان پذیر است. مورد چهارم، آموزش درست خانواده های جوان برای جلوگیری از طلاق در ۵ سال اول ازدواج است. مورد پنجم، مشاوره به منظور کاهش ناسازگاری ها و درگیری بین زوجین است. مورد ششم، خود طلاق است که با بن بست های بسیار قضایی رو بروست. مورد هفتم، مدیریت بعد از طلاق و کمک به افراد ضربه خورده برای بازگشت به زندگی است.
در پایان محمود گلزاری با اشاره به اینکه در دنیای امروزه باید قوانین و رفتارهای بسیاری را اصلاح کرد، به آگاهی بخشی و روشنگری تأکید ورزیده و خواستار آموزش بر مبنای علم و دین و تشخیص درست اصول شد.
برنامه این شبها که سه شنبه شبها  از ساعت ۲۳ و ۲۰ دقیقه به صورت زنده از شبکه یک پخش می شود، کاری از گروه معارف شبکه یک سیما به تهیه کنندگی یونس قاسمی و اجرای علی درستکار است.

ابراز محبت، تبلور نيروي محبت است، به اين معني كه لازمه محبت به كسي، ابرازآن است، لذا همسراني كه از هنر مهم نثار محبت به شريك زندگي خود برخوردارند كاميابي بيشتري دارند.
به گزارش خبرگزاری مهر، در نظر بسياري از مردم، خانواده به منزله واحد اجتماعي است كه شامل يك زوج متاهل و فرزندانشان است و در خانه اي در كنار يكديگر زندگي مي كنند. يكي از معيارهاي ارزيابي موفقيت همسران در زندگي، وجود رابطه مبتني بر"مودت و رحمت" در مناسبات آنان است. به عبارت ديگر مي توان گفت نوعي الزام و معيت ميان روابط "مودت آميز"همسران و دستيابي به موفقيت آنان وجود دارد. اين موضوع در كلام الهي نيز چنين آمده است؛ و از نشانه هاي لطف اوست كه همسري از جنس خودتان آفريد تا در كنار او به آرامش برسيد و ميان شما رشته هاي مودت و رحمت نيز ايجاد كرد.
بر اين اساس، مي توان "مودت"را همچون محور اصلي و داربست زندگي مشترك تلقي كرد و عوامل و شيوه هاي تحكيم و تقويت آن را به ترتيب زير بررسي كرد؛
-ارتقا ارتباط انساني
از سال 1950 ميلادي كه علم ارتباطات انساني به جرگه علوم انساني پيوست. تحولات زيادي در عرصه مناسبات اجتماعي و از جمله روابط خانوادگي به وجود آورد. اولين نكته اي كه بايد در اينجا به آن پرداخت،مفهوم ارتباط است. ارتباط به چتر خيلي بزرگ مي ماند كه تمام آنچه را كه بين آدميان مي گذرد مي پوشاند و برآن اثر مي گذارد.زماني كه كودكي به دنيا مي آيد،ارتباط بزرگترين عاملي است كه نوع رفتاراو با ديگران و حوادثي را كه در جهان اطراف برايش اتفاق مي افتد تعيين مي كند.
به لحاظ اهميت مساله ارتباطات مي توان گفت كه ارتباطات انساني مطلوب موجب نشاط و سرزندگي افراد مي شود، لذا درصورتي كه زوجين براي بهبود و ارتقا روابط متقابل،هر از گاهي طرحي نو داشته و آن را به عمل درآورند. رشته هاي مودت ميان خويش را محكم تر خواهند ساخت.به عنوان راهكار عملي در زمينه بهبود مناسبات زوجين پيشنهاد مي شود كه هر يك،گوش به زنگ نيازهاي روحي و رواني ديگري بوده تامين به موقع و متعادل آنها را مبنايي براي ارتباطات انساني قرار دهند.زيرا مناسباتي كه بر پايه توجه به احتياجات روحي طرف مقابل شكل گيرد از ضريب موفقيت بالاتري برخوردار خواهد بود.از ديد برخي صاحب نظران،ارتباط ميان انسانها در حرف زدن و گوش كردن خلاصه مي شود اگر با اين برداشت چندان هم موافق نباشيم.دست كم مي پذيريم كه اينها،دو مهارت اساسي و عمده در حوزه مناسبات انسانها به ويژه همسران محسوب مي شود.اينك هر كدام را جداگانه بررسي مي كنيم.
ارتباط كلامي؛ شايع ترين و در عين حال ساده ترين نوع مناسبات انساني،ارتباط كلامي است.اين ارتباط به نوبه خود، در بر گيرنده دو پديده"خوب سخن گفتن"و سخن خوب گفتن"مي شود،كه اولي ناظر به روش و دومي ناظر به محتوي است.
هنر خوب شنيدن؛ در ارتباطات ميان فردي"هنر خوب شنيدن"يكي از مهارت هاي موثر است كه به معناي بالاترين ميزان دقت و توجه فرد به اظهارات طرف مقابل مي باشد و ازآن به"گوش دادن فعال" نيز تعبير مي شود".هنر خوب شنيدن"روشي كارآمد و اطمينان بخش در ارتباطات انساني به و يژه همسران محسوب مي شود. زيرا به كار گرفتن آن، بيانگر ميزان اهميت و احترامي است كه براي طرف مقابل قائل هستيم.وقتي با توجه كامل و عميق به سخنان فردي گوش مي دهيم حاكي از اين است كه رعايت شخصيت او را بر خود لازم مي دانيم علاوه برافزايش احساس ارزش شخصي تفاهم و درك متقابل را نيز مهيا مي كند.
تبادل عاطفي پايدار؛ راه سالم پيوند با جهان، راه عشق است.اريك فروم با بيان اين مطلب،حد و مرز عشق و محبت را از ارتباط انسانها با يكديگر فراتر برده،آن را نوعي رابطه با جهان تلقي مي كند. اگر چه برخي زندگي هاي مشترك با عشق و محبت آغاز مي شود و ليكن اين شرط لازم است و نه كافي.آنچه بايد به محبت پيوند خورده و آن را كامل كند مسئوليت است. مسئوليت پذيري در قبال خود، همسر و آينده زندگي.از سوي ديگر چنانچه نقطه آغاز برخي پيوندهاي همسري،عشق و محبت نباشد،به مرور زمان و در پرتو عقلانيت،امكان تحقق پيوندهاي عاطفي نيز به و جود خواهد آمد. محبت متقابل يا دادو ستد عاطفي است. به منظور تبادل عاطف پايدار توجه به نكاتي ضروري است؛
الف)ابراز محبت، تبلور نيروي محبت است،به اين معني كه لازمه محبت به كسي، ابراز آن است، لذا همسراني كه از هنر مهم نثار محبت به شريك زندگي خود برخوردارند كاميابي بيشتري دارند. آنچه كه زندگي برخي از زوجين را تهديد مي كند فقدان محبت نيست بلكه روش ابراز محبت است.
ب)شرط ديگر تبادل عاطفي، غلبه بر خود شيفتگي است.بديهي است انساني كه كانون توجهش،و جود خودش باشد قادربه تفكر درباره ديگران و خواسته هاي آنها و نيز ابراز محبت به آنان نخواهد بود.غلبه بر خود شيفتگي مقدمه اي براي رسيدن به مرز شخصيت از خود فرا رونده است.
-همدلي
همدلي كردن با كسي يعني احساس او را درك كردن. زوجين جوان پس از پيوند زناشويي به تدريج خود را در برابر مسائل متنوع، گسترده و جدي مي بينند مسائلي كه به تنهايي قادر به حل آنها نيستند.ولي و حدت و همفكري زوجين، توان آنها را در غلبه بر مسائل و مشكلات مضاعف مي كند. زيرا هر يك از منظر خاصي به مسائل زندگي مي نگرند و لذا امكان دستيابي آنها به يك ديد جامع، بيشتر مي شود. علاوه بر اين، هم انديشي فرصتي به زوجين مي دهد تا با افكار و روحيات همسر خود آشنا شده زمينه همدلي و همدردي مهيا سازند.در مواردي ارتباط انساني زوجين از همدلي آغاز شده و در ادامه به همدردي منجر مي شود. و زماني كه زوجين به بيان دردها و مشكلات دروني خود مي پردازند در موقعيتي قرار مي گيرند كه از حيث رواني و روحي، تسكين خاطر و آرامش بيشتري مي يابند.
در نتيجه مي توان گفت که عوامل بسياري دراستحكام و مودت خانواده موثر است و عوامل بسياري در تداوم و تعميق مناسبات انساني،تاثير برخي عوامل در مقايسه با ساير عوامل،از اهميت بيشتري برخوردار است.از جمله اين عوامل و سعت نظر يا سعه صدر مي باشدومنظور از و سعت نظر،داشتن و يژگي هايي نظير بلند نظري و بزرگواري گذشت و تغافل است نقش اين عامل در مناسبات همسران،به لحاظ ارتباط نزديك و مستمر آنان تعيين كننده است.وسعت نظر در تحكيم مودت در خانوده داراي اهميت زيادي مي باشد.